„Uciekinier” czyli Przygody francuskiego hrabiego w okupowanej Polsce

150x110

W najbliższą sobotę 24 listopada 2012 roku o godzinie 17:00 w Instytucie Francuskim na ulicy Widok 12 w Warszawie odbędzie się prezentacja książki „Uciekinier” autorstwa Bernarda de Roquefeuil. 

„Jest to książka piekielnie ciekawa. Trudno zrozumieć, dlaczego tak kapitalne wspomnienia zostały wydane w Polsce dopiero teraz”. Tak pisze o Uciekinierze Piotr Zychowicz w „Uważam Rze historia”.

Książka zawiera niepowtarzalne wspomnienia francuskiego arystokraty, oficera armii francuskiej, który podczas ciężkich walk dostał się do niewoli w 1940 roku. Kilkakrotnie uciekał z obozów jenieckich. W końcu wspierany przez Polaków wyruszył w daleką i niebezpieczną podróż przez Modlin, Nieporęt, Augustówek i Izabelin. Ostatecznie de Roquefeuil trafił do Pałacu w Wilanowie, gdzie zastało go Powstanie Warszawskie. Niemcy wdarli się do Pałacu, a Francuz przez 17 dni musiał się ukrywać na niewielkim pałacowym stryszku. Braniccy bez wahania przyjęli uciekiniera pod swój dach i ukrywali mimo grożących im represji.

Wspomnienia Bernarda de Roquefeuila zawierają przede wszystkim barwnie opisane przeżycia Francuza z pobytu w Polsce. Obok historii o morzu wódki, jakie musiał wypić z jednym z Polaków, u którego się ukrywał czy o świniobiciu, w jakim brał udział znajduje się opis wytwornych wnętrz Pałacu w Wilanowie i rozmów po francusku.

W opowieść wplątane są także wątki reportażowe odnoszące się do zwyczajów życiowych Polaków. Autor porównuje ówczesny sposób życia Francuzów i Polaków. Piotr Zychowicz podkreśla zalety de Roquefeuila jako sprawnego obserwatora polskiej rzeczywistości. Dziennikarz uważa, że „spojrzenie na okupowaną Polskę oczami francuskiego arystokraty jest fascynujące”. De Roquefeuil opisuje także jak wyglądało „wyzwolenie” komunistyczne przez Sowietów. Opowiada o grabieży Pałacu w Wilanowie przez Armię Czerwoną i  aresztowaniu rodziny Branickich przez NKWD. Książka zawiera również relacje Autora z przejazdu przez Bolszewię. De Roquefeuil wraz z innymi francuskimi oficerami uwolnionymi z oflagów został bowiem odesłany do Francji przez port w Odessie.

Sobotnie spotkanie w Instytucie Francuskim w Warszawie poprowadzi Adam Rybiński, spadkobierca Adama Branickiego (ostatniego właściciela Pałacu w Wilanowie). W wydarzeniu wezmą udział członkowie rodziny de Roquefeuil – syn Bernarda de Roquefeuil Fulcran wraz z żoną Dominique oraz dziećmi, a także potomkowie rodziny Branickich. W programie przewidziane jest czytanie fragmentów książki przez aktora Adama Ferencego. Zapewnione jest tłumaczenie symultaniczne. Uroczystość zostanie zakończona koktajlem.